Przeskocz do treści

Prawo jazdy Łomża praktyka

Codziennie setki kandydatów na kierowców przystępują do egzaminu na prawo jazdy kat. B. Niestety jedynie niewielkiej części z nich udaje się zdać za pierwszym razem. Skąd ta niekorzystna proporcja? Ani etap teoretyczny, przeprowadzany z wykorzystaniem komputerów, ani tym bardziej praktyczny nie zaliczają się do najłatwiejszych.

Prawo jazdy Łomża pod kątem teoretycznym

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy kat. B składa się z 32 losowych pytań testowych jednokrotnego wyboru. Aby zdać, należy uzyskać 68 z maksymalnej puli 74 punktów. Nie jest to mało, zważywszy że:

 • egzamin trwa zaledwie 25 minut,
 • niektóre pytania brzmią z pozoru identycznie, a o ich faktycznym znaczeniu decydują niuanse w postaci zmienionego szyku słów lub znaków interpunkcyjnych postawionych w innym miejscu,
 • w testach przewijają się te same grafiki, przyporządkowane różnym pytaniom, co może zmylić walczących z upływającym czasem kandydatów na kierowców,
 • zwłaszcza zmieniony ostatnimi decyzjami Min. Infrastruktury i Budownictwa zakres pytań egzaminacyjnych budzi kontrowersje natury prawnej (nie tylko w środowisku kandydatów, ale także wykładowców).

Z drugiej strony osoby uskuteczniające naukę jazdy kat. B coraz częściej decydują się rezygnować z części teoretycznej kursów. W zamian wybierają e-learningową formę kształcenia, nagminnie korzystają też z oprogramowania na płytach CD lub innych nośnikach danych. Tak rozumiane przyswajanie wiedzy nie przynosi niestety w większości przypadków zamierzonych efektów – zwłaszcza gdy zabraknie samodyscypliny. Skupianie się wyłącznie na zapamiętaniu wszystkich możliwych odpowiedzi egzaminacyjnych również kłóci się z rachunkiem prawdopodobieństwa. Wystarczy bowiem, że w trakcie egzaminu praktycznego padnie pytanie o nietypowy znak lub niecodzienną sytuację na drodze, której nie przewidziano w zakresie pytań teoretycznych. Co naturalne, braki w edukacji nie znikną nawet po uzyskaniu prawa jazdy i przy odpowiednio niesprzyjających okolicznościach mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Aby mieć zatem pewność, że podczas przygotowań nie zostanie pominięte żadne istotne zagadnienie, warto zdecydować się na prawo jazdy Łomża kurs kategorii B. Będzie on wprawdzie nieco droższy, ale należy go traktować jako inwestycję w brak ewentualnych poprawek, które również nie są przecież darmowe.

Kurs prawa jazdy kat. B pod kątem praktycznym

U podstaw kursu na prawo jazdy Łomża kat.B leży nie tylko szeroko rozumiana nauka jazdy, ale także przygotowanie kandydata na kierowcę do codziennej eksploatacji pojazdu. Jego umiejętności pod tym względem są weryfikowane już na samym wstępie egzaminu praktycznego, która ma miejsce na placu manewrowym. Od kandydatów oczekuje się m.in. umiejętności:

 • oceny poziomu płynów (olej, płyn do spryskiwaczy, płyn hamulcowy i chłodzący),
 • sprawdzenia działania sygnałów oraz oświetlenia pojazdu,
 • właściwego ustawienia foteli, zagłówków i lusterek.

Kolejno przychodzi pora na wykonywanie podstawowych manewrów, do których zaliczymy:

 • płynne ruszanie,
 • jazdę do przodu i do tyłu,
 • ruszanie na wzniesieniu.

Ostatnia faza praktycznego egzaminu na prawo jazdy Łomża kat. B odbywa się w warunkach ruchu drogowego, gdzie przed kandydatami stawia się zadania takie, jak:

 • jazda drogami jedno- i dwukierunkowymi,
 • przejazd przez skrzyżowania różnych kategorii (np. równorzędne i dwupoziomowe),
 • parkowanie skośne lub prostopadłe,
 • ­manewr wyprzedzania bądź omijania.

Każdy samochód ma inne wymiary, moc, sprzęgło, skrzynię biegów czy wreszcie zabudowę komory silnika. Z tego względu szczególnie istotne jest kształcenie się w oparciu o pojazd odpowiadający modelowi egzaminacyjnemu. Przedłużające się wypatrywanie przykładowego zbiorniczka z płynem hamulcowym może być równie stresujące jak parkowanie autem dłuższym o 10 cm od wcześniej zapoznanego. Najlepiej więc zorientować się w pierwszej kolejności, jakie samochody są wykorzystywane na cele egzaminu prawa jazdy w wybranym WORD-zie, a następnie szukać na tej podstawie konkretnego ośrodka szkolenia kierowców.

Za przykład może tu posłużyć choćby Prawo jazdy Łomża, gdzie praktyczna część kursu na prawo jazdy kat. B odbywa się na bazie floty zgodnej z pojazdami wykorzystywanymi w łomżyńskim WORD-zie. Stosujemy również formułę tradycyjnego kształcenia na prawo jazdy, która przynosi wyłącznie pozytywne efekty, o czym świadczą wpisy umieszczane regularnie na naszym profilu facebookowym. Zachęcamy wszystkich kandydatów na kierowców, a zwłaszcza tych z okolic Białegostoku, do aplikowania na nasz najbliższy kurs prawa jazdy kat. B.